Kogu selle aja vältel, mis WOWW fond on investeerimisfondi tegevusluba hoidnud (alates 23.03.2021), oleme me olnud meelestatud peatsele langusele, seetõttu sättisime ka enda investeeringud sellise eeldusega. Põhjused, miks nii uskusime, on kokkuvõtlikult loetletud siin, 11.05.2021 postituses: woww.com/kuus-pohjust-miks-majanduses-on-tulemas-krahh. Usku peatsesse krahhi oleme selle pooleteiseaastase tegutsemise jooksul väljendanud veel mitmetes teistes postitustes, videotes, telefonivestlustes, majandusaasta aruandes, partneritele saadetud kokkuvõttes ja mujal.

Kui poolteist aastat tagasi peeti sellist seisukohta pisut nagu luululiseks, siis nüüdseks tundub, et peatne krahh kinnisvaraturul on peavoolu arvamuseks saanud, kuna märgid on ilmsemaks muutunud. Intressimäärasid on USA ja Euroopa keskpankades tõstetud, aktsiad on languses, Eesti tarbijate kindlustunne on vähenenud 2008 majanduskriisi alguse aegsele tasemele ning suurematel kinnisvaraturgudel on reaalsed langusnumbrid juba käes (väiksemad turud tavaliselt järgnevad). Seega, kuna kriisis kahtlejad on (vist) vähemusse jäänud, jääb üle küsida ainult kolm küsimust:

1. Millal see kriis (kinnisvaras ja mujal) siis algab?
2. Kui kaua majanduslangus kestab?
3. Kui suur see langus olema saab?

Kahjuks ei oska me mitte ühelegi küsimusele neist vastata. Ma nimelt usun, et me võime teha väga süvitsi minevaid analüüse, aga lõpuks on muutuvate faktorite osakaal niivõrd suur, et ennustamine osutub lihtsalt ebaratsionaalseks tegevuseks. Täpsete prognoosidega pea vaevamise asemel oleme WOWW-s võtnud eelduseks järgmised üldised postulaadid:

  • Langus kindlasti tuleb ning võib olla ka palju laiaulatuslikum, kui eelmine 2008 majanduskriis. Kauakestvam ja sügavam.
  • Fond peab olema üles ehitatud nõnda, et teeniksime enam tootlust langeval, kui tõusval turul, kuna langev turg lähiaastatel on tõenäolisem.
  • Pikas perspektiivis usume aga kinnisvarasse, kui kõige tulutoovamasse varaklassi järgmiste dekaadide jooksul. Miks, selgitan lähemalt:

Oleme rajanud kinnisvarafondi justnimelt sel põhjusel, et hoolimata eesootavast langusest, oleme üldiselt inflatsioonilises keskkonnas tulevikus, sellest pole pääsu. Inflatsiooni tekke põhjuste kohta võidakse esitada ükskõik millist infot (covid, sõjad, kaupade tarnete defitsiit jm), kuid üldjoontes tekib see enam kui 90% ulatuses lihtsalt raha pakkumise suurenemisest. Kuna valitsused on rahatrüki taga (tegelikult meie kõik trükime, kuna meie oleme ju valijad ning poliitikud täidavad lihtsalt valijate ootusi), siis ei taha poliitikud kunagi tõelist inflatsiooni allikat reklaamida. Kui aga võrrelda ükskõik millisel perioodil, ükskõik millises Maailma regioonis raha pakkumise ja inflatsiooni omavahelist suhet, siis nad kattuvad alati hämmastava täpsusega. Mis on ju tegelikult ka loogiline, et kui midagi pakutakse rohkem (raha), siis ühikuhind väheneb, eksole?

Nagu kõigile on nüüdseks teada - raha on juurde trükitud meeletult, sestap olemegi kindlad meid ootavas (jätkuvas) inflatsioonis. Keskpankadel ei ole enam võimalusi järgmisi rahatrükke ära hoida, nad on ennast nö nurka mänginud varasemaste otsustega. Kui nad nüüd lõpetaksid, tuleks rahvas sõna otseses mõttes tänavatele.

Inflatsioonilises keskkonnas on kinnisvara aga parim investeering, kuna kinnisvara oma olemuselt koosneb erinevatest toorainetest (maa, kivi, puit, klaas, tööjõud jm sisendid), mis kõik kallinevad inflatsioonis enim (inflatsiooni korral on toorained parem investeering, kui aktsiad). Ettevõtted (mille osad on aktsiad) jäävad aga inflatsioonilises keskkonnas surve alla, kuna ei suuda kasumieesmärke täita. Kinnisvara on parim nö "tooraine", kuna maksab lisaks ka renti, mida näiteks investeering saematerjali ei maksa.

Kokkuvõttes - kui tõus jätkub teenime me WOWW-s tagasihoidlikult. Kui tekib langus, teenime aga palju enam
Pildid / WOWW dot